Do takiego złącza można podpiąć odtwarzacz mp3, telefon itp.
Można iść na łatwiznę i zastosować transmiter FM ale ma to pewne wady:
- słaba jakość dźwięku,
- problematyczna obsługa (włączenie, ustawianie częstotliwości),
- dodatkowe kable zasilające zaśmiecające wnętrze,
- problem przy dłuższych trasach - gdy wjedziemy w strefę na której nadaje jakieś radio (konieczność zmiany częstotliwości nadawania transmitera i oczywiście radia). Są obszary na których pasmo FM jest dość gęsto zajęte przez stacje radiowe. Szukanie, co chwila, podczas jazdy wolnej częstotliwości, bez zakłóceń nie należy do przyjemnych.
Aby dorobić wejście w Becker Mexico 753 (lub podobnych), trzeba dostać się do wnętrzności radia.
W pierwszej kolejności trzeba oczywiście wymontować radio z pojazdu.
Bywa, że radio jest po prostu wsunięte i wtedy wyjęcie jest bezproblemowe. Czasem jednak mogą występować dwie zapadki, które trzeba odchylić w dół po uprzednim zdjęciu panelu radia. Tak tak to radio ma panel, jednak nie do zdejmowania przez użytkownika na co dzień lecz do celów serwisowych.
Aby zdjąć panel trzeba go zahaczyć z prawej strony i pociągnąć.
Po wyjęciu radia widać śrubkę, którą można regulować naprężenie blaszki mocującej panel.
Zapadka mocująca obudowę radia.
Po zdjęciu oblachowania odkręcamy dwie śrubki mocujące górną płytę i odchylamy ją - tak oto otwiera się przed nami nasz Becker.
Wnętrze Becker Mexico 753.
W skrócie tor m.cz. Radia działa tak, że sygnały z radia FM, AM, oraz z magnetofonu spotykają się w TDA1029, po czym jeden z nich (wybrany) przedostaje się dalej do TDA1524 , gdzie następuje regulacja tonów i głośności a następnie sygnał dociera do wzmacniaczy mocy TDA2005.
Układ TDA1029 posiada 4 wejścia stereo, jak wspomniałem źródeł mamy 3. Czwarte wejście jest wykorzystane do wyciszania radia np. w momentach przełączania stacji radiowych tak aby nie powstawały trzaski w głośnikach. Oczywiście można zastąpić sygnał np. z nie używanego już magnetofonu lub radia AM i zamiast niego podłączyć zewnętrzne źródło. Jest to rozwiązanie najprostsze. Jeśli jednak chcemy mieć w pełni funkcjonalne radio trzeba odnaleźć robaczki TDA1524 i TDA1029 i wejść im w paradę.
Wyjście z TDA1029 to nóżka 9 dla kanału prawego i 15 dla lewego. Po przez płytkę 753 E 4020 Sygnał trafia do TDA1524 na nóżki 4 i 15.
Widok płytki 753 E 4020.
Sygnały na płytce 753 E 4020 posiadają składową stałą, aby przełącznik przełączał bez zakłóceń trzeba się jej pozbyć stosując kondensatory, lub wpiąć się za fabrycznymi kondensatorami umieszczonymi na płytce wzmacniaczy. Aby uniknąć stosowania dodatkowych kondensatorów (co mogło wpłynąć na pasmo przenoszenia niskich tonów) wybrałem drugą opcję.
Widok płytki wzmacniaczy
Tuż za podwójnymi kondensatorami przecinamy ścieżki i lutujemy do nich coś co będzie przełączało sygnał. Może to być układ elektroniczny lub przekaźnik. Kiedyś do tego stosowałem układ TDA1029 albo przekaźnik. Tym razem zastosowałem układ ADG884.
Sposób podłączenia przełącznika audio
Różne rozwiązania, jeśli chodzi o sposób przełączania, mają rożne wady i zalety:
Przekaźnik:
Nie wprowadza szumów,
zniekształceń,
prosta konstrukcja,
ale są i wady:
spore wymiary,
może powstawać trzask przy przełączaniu (przydałoby się wykonać dodatkowy układ wyciszania w momencie przełączania źródła sygnału),
Układ TDA1029 bardzo ładnie przełącza sygnał, wprowadza jednak dodatkowe szumy.
Na układ ADG884 zdecydowałem się ponieważ ma dobre parametry i niewielkie rozmiary.
Układ ADG884. Czyli podwójny przełącznik audio.
Ponieważ układ jest, delikatnie mówiąc, niewielki i aby dało się go w jakiś sposób podłączyć - zastosowałem adapter.
ADG884 z adapterem MSOP10 na DIP10
Układ zamocowałem na płytce 753 E 4020 za pomocą odrobiny kleju termo-topliwego i podłączyłem.
Becker Mexico jest dość upakowanym radiem i niewiele jest miejsca do montowania dodatkowych elementów, tak więc należy zwrócić uwagę na to aby dodatkowe komponenty nie przeszkadzały później przy składaniu radia.
Aby wyjąć płytkę 753 E 4020 należy wypiąć taśmę magnetofonu, odlutować 3 przewody i wyjąć ją ze złącza.
Zamocowany i podłączony przełącznik audio
Ponieważ układ wymaga zasilania 5V, a na płytce nie dysponujemy takim napięciem - doprowadziłem zasilanie trójżyłową tasiemką z innej części radia.
pomarańczowy +5V,
niebieski masa,
szary sterowanie.
Gruby czerwony przewód to wejście aux czyli ekranowany kabel stereo, zakończony gniazdem Jack 3,5mm. Przewód wyprowadziłem z tyłu radia i zabezpieczyłem go przed wyrwaniem.
Na wejściu sygnału z zewnątrz zastosowałem kondensatory w celu usunięcia ewentualnej składowej stałej, która jak wykazały eksperymenty, zakłócała pracę radia (problemy z regulacją głośności). Co ciekawe użycie kondensatorów elektrolitycznych 1uF również powodowało ten problem. Dopiero po zastosowaniu zwykłych kondensatorów 330nF problem zniknął.
Radio posiada różne masy oddzielone od siebie elektrycznie: np: masa cyfrowa i masa toru audio, tak więc trzeba uważać gdzie się wpinamy.
Sterowanie
Do sterowania układ przełączający potrzebuje sygnału cyfrowego "0" dla jednego źródła sygnału i "1" dla przełączenia na drugie źródło. Najprostsze rozwiązanie to zastosowanie zwykłego przełącznika, który wyprowadzamy na zewnątrz lub wykorzystujemy przełącznik radia np. CR lub Dolby. Oczywiście żeby nie było tak łatwo i aby radio pozostało w pełni funkcjonalne wykorzystałem przycisk EIN czyli włącznik radia.
Naturalnie przycisk spełnia swoją pierwotnie założoną funkcję, ale po kolejnym jego naciśnięciu następuje przełączenie źródła sygnału. Takie działanie przycisku zrealizowałem za pomocą zwykłego przerzutnika typu D pracującego jako dwójka licząca. W układzie MCY74013 mamy dwa takie przerzutniki. Zdecydowałem się na układ w technologii CMOS ponieważ akurat taki miałem w swoich zapasach.
Tutaj mamy już standardową obudowę DIL więc nie było problemów z podłączeniem.
Schemat połączeń przełącznika
Aby przerzutnik D pracował jako dwójka licząca łączymy zanegowane wyjście Q z wejściem D. Przycisk EIN podłączamy przez diodę i rezystor podciągający do wejścia zegarowego CLK. Dioda separuje przerzutnik ponieważ na przycisku pojawiają się różne napięcia (nawet 12V). W momencie naciśnięcia przycisku EIN pojawia się stan niski na wejściu CLK. Wyjście Q przerzutnika steruje układem ADG884.
Wejście RESET przerzutnika łączymy do masy (cyfrowej), a wejście ustalające S dzięki kondensatorowi i rezystorowi ustala na na wyjściu "1" po każdym włączeniu radia kluczykiem w stacyjce. Dzięki temu po przekręceniu kluczyka jako źródło sygnału wybierane jest radio.
Układ z przerzutnikiem zamocowałem na płytce regulacji tonów - jest tam wystarczająca ilość miejsca i dostępne jest na niej zasilanie układów cyfrowych oraz sygnał z przycisku EIN.
MCY74013 na płytce 753 E 4030.
Układ sterujący zamontowany w radiu
Przy okazji przyda się też opis w jaki sposób podłączyć radio:
Opis wyprowadzeń radia
Jak podłączyć sygnał wejściowy.
Poniżej przydatne dane katalogowe układów scalonych, oraz fragmenty schematu radia Becker Mexico 753
Jako zewnętrznego źródła sygnału używam telefonu komórkowego. Auto posiada fabryczną półkę pod telefon, więc po dodaniu uchwytu całość nie szpeci wnętrza. Dzięki zastosowaniu dedykowanego uchwytu aktywnego (możliwość ładowania telefonu i podpięcia słuchawek/wzmacniacza) obsługa całego systemu jest bardzo prosta. Wsiadamy do auta, umieszczamy telefon w uchwycie, uruchamiamy silnik (lub włączamy radio), w razie potrzeby wybieramy żródło przyciskiem EIN i naciskamy 'odtwarzaj' w telefonie. Aby ułatwić obsługę telefonu w aucie użyłem programu Car Dock Home, który uruchamia się automatycznie po zadokowaniu telefonu.
W półce pod telefon umieściłem ładowarkę i podłączyłem pod kostkę zapalniczki - dzięki temu energii mojemu odtwarzaczowi nigdy nie braknie:)
Stosując odtwarzacz mp3 możemy go ukryć w schowku lub w popielniczce - przecież nikt nie będzie palił w klasyku, to mu może zaszkodzić ;).
Podczas eksperymentów z radiem zastanawiałem się nad przyciskiem DK aby zmienić jego funkcję na przełącznik źródła sygnału. Jak wiadomo system SDK został zastąpiony RDS-em więc mamy nieaktywny przycisk do dyspozycji. Samo uaktywnienie przycisku jest łatwe, jednak powoduje to wyciszanie radia bądź dodatkową regulację głośności (nie jest możliwe całkowite ściszenie radia). Aby wszystko działało jak powinno, należałoby zaingerować w program mikrokontrolera (Być może kiedyś wezmę się za to).
podoba mi się :)
OdpowiedzUsuńsuper, szacun
OdpowiedzUsuńBardzo proszę o ponowne dodanie zdjęć, tym razem może na jakimś popularnym serwerze. Bardzo bym chciał ocenić stopień skomplikowania przeróbki, jednak bez fotek to utrudnione...
OdpowiedzUsuńBu güzel konuyu paylaştığınız için teşekkür ederim. Ancak konu ile ilgili resimler açılmıyor. Ve bu yapilan işlemi anlaşılmaz yapıyor. Resimleri başka kaynaktan buldum. Konunun tercümesini yaparak resimleri ile birlikte kendi bloğumda yayınladım. Eğer sakıncası olursa bildirin kaldırayım. Teşekkür ederim.
OdpowiedzUsuńhttps://muhtesem2tr.blogspot.com.tr/2018/03/becker-mexico-753-aux-input.html
Ciekawy post
OdpowiedzUsuńWpis zawiera bardzo ciekawe informacje
OdpowiedzUsuń